QADA-18-5.9-0801
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QADA-18-5.9-0801
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 18W
Stock
217
In Stock :
217
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Series :
QADA-18 (18W)
Voltage - Output :
5.9V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Form :
Desktop (Class II)
No Load Power Consumption :
100mW Max
Operating Temperature :
0°C~40°C
Voltage - Input :
100V~240VAC
Input Connector :
IEC 320-C8
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Current - Output (Max) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
18W
Region Utilized :
International
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
0.319lb 144.7g
Cord Length :
47.2 1.20m
Efficiency :
Level VI
Size / Dimension :
3.46Lx1.97W x 1.34 H 88.0mmx50.0mmx34.0mm
Approval Agency :
BSMI, CB, CCC, CE, cULus, FCC, GS, PSE, RCM
Polarization :
Positive Center
Datasheets
QADA-18-5.9-0801
Qualtek Electronics Corp. QADA-18-5.9-0801
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'