Q8R1BXXW110E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8R1BXXW110E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 110V 8MM RECESSED WHT
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Panel Cutout Shape :
Round
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Panel
Lamp Color :
White
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Bulk
Overall Height :
3mm
Number of LEDs :
1
Voltage :
110V
Number of Pins :
2
Series :
Q Series
Ratings :
AC
Termination :
Solder
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)
Termination Style :
Solder Lug
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Reverse Voltage :
5V
Forward Voltage :
3.8V
Viewing Angle :
100°
Millicandela Rating :
1600mcd
Type :
LED
Configuration :
Single
Life (Hours) :
100000 hours
Luminous Intensity :
1.6 cd
Max Operating Temperature :
85°C
Forward Current :
6mA
Ingress Protection :
IP67
Datasheets
Q8R1BXXW110E
Introducing APEM Inc. Q8R1BXXW110E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:110V, Number of Pins:2, Type:LED, Q8R1BXXW110E pinout, Q8R1BXXW110E datasheet PDF, Q8R1BXXW110E amp .Beyond APEM Inc. Q8R1BXXW110E ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.