Q8R1BXXB24E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8R1BXXB24E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 24V 8MM RECESSED BLU
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Number of Terminations :
2
Type :
LED
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)
Surface Mount :
No
Forward Voltage :
24V
Lens Transparency :
Diffused
Luminous Intensity :
1.6 cd
Panel Cutout Shape :
Round
Viewing Angle :
100°
Operating Temperature (Min) :
-40°C
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
DC
Lamp Color :
Blue
Millicandela Rating :
1600mcd
Operating Temperature (Max) :
85°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Bulk
Forward Current :
20mA
Life (Hours) :
100000 hours
Ingress Protection :
IP67
Mounting Feature :
Panel Mount
Termination Style :
Solder Lug
Operating Supply Voltage :
24V
Series :
Q Series
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
HTS Code :
Lens Style :
Round with Domed Top
Termination :
Solder
Configuration :
Single
Overall Height :
3mm