Q8R1BXXG24E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8R1BXXG24E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 24V 8MM RECESSED GRN
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Forward Current :
20mA
Overall Height :
3mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)
REACH SVHC :
No SVHC
Lens Style :
Round with Domed Top
Configuration :
Single
Operating Supply Voltage :
24V
Panel Cutout Shape :
Round
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Ratings :
DC
Millicandela Rating :
60mcd
Lamp Color :
Green
Connector Type :
Lug, Solder
Termination :
Solder
Viewing Angle :
100°
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
Panel Mount
Forward Voltage :
24V
Number of Terminations :
2
Series :
Q Series
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Solder Lug
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lens Size :
5mm T-1 3/4