Q4008NH4TP
Mfr.Part #
Q4008NH4TP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO263
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
Holding Current-Max :
35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Package / Case :
Packaging :
Tube
HTS Code :
Leakage Current (Max) :
2mA
Additional Feature :
High Reliability
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
4
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
400V/us
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
25V/us
Repetitive Peak Off-state Voltage :
400V
Pbfree Code :
No
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Off State :
400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V