PZC36DACN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZC36DACN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Plating Thickness :
10μin
Pbfree Code :
No
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Shape :
Square
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Tin
JESD-609 Code :
e0
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions Loaded :
All
Gender :
Male
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
HTS Code :
Connector Type :
Header
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Insulation Color :
Black
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Body Depth :
0.1 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Published :
Shrouding :
Unshrouded
Number Of PCB Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
72
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Through Hole
Style :
Board to Board or Cable
Body Length or Diameter :
3.6 inch
Contact Type :
Male Pin
Overall Contact Length :
0.650 16.51mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PZC36DACN
Sullins Connector Solutions PZC36DACN
2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 72-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height