PZC32SFEN
Mfr.Part #
PZC32SFEN
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Length :
81.3mm
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Overall Contact Length :
0.938 23.83mm
Number of Positions :
32
Datasheets
PZC32SFEN
Sullins Connector Solutions PZC32SFEN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 32-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height