PZC29SAAN
Mfr.Part #
PZC29SAAN
Description
CONN HEADER VERT 29POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
73.7mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions :
29
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Datasheets
PZC29SAAN
Sullins Connector Solutions PZC29SAAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 29-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height