PZC26SFBN
Mfr.Part #
PZC26SFBN
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
66mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Number of Positions :
26
Contact Resistance :
30mOhm
Height :
2.54mm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
PZC26SFBN
Sullins Connector Solutions PZC26SFBN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 26-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height