PZC25SABN
Mfr.Part #
PZC25SABN
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.560 14.22mm
Length :
63.5mm
Number of Positions :
25
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PZC25SABN
Sullins Connector Solutions PZC25SABN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 25-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height