PZC22SAGN
Mfr.Part #
PZC22SAGN
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
55.9mm
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
22
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Width :
2.54mm
Height :
2.54mm
Datasheets
PZC22SAGN
Sullins Connector Solutions PZC22SAGN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 22-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height