PZC13SFEN
Mfr.Part #
PZC13SFEN
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Height :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
13
Width :
2.54mm
Length :
33mm
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Overall Contact Length :
0.938 23.83mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PZC13SFEN
Sullins Connector Solutions PZC13SFEN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height