PZC12SGAN
Mfr.Part #
PZC12SGAN
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Height :
3.56mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Length :
30.5mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Number of Positions :
12
Datasheets
PZC12SGAN
Sullins Connector Solutions PZC12SGAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic, Polyester 12-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height