PZC11SZAN
Mfr.Part #
PZC11SZAN
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Number of Positions :
11
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Width :
2.54mm
Height :
2.54mm
Length :
27.9mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Overall Contact Length :
0.340 8.64mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
ONE
Contact Resistance :
30mOhm
5000000000Ohm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
PZC11SZAN
Sullins Connector Solutions PZC11SZAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 11-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height