PZC11SGAN
Mfr.Part #
PZC11SGAN
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Number of Positions :
11
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Lead Free :
Contains Lead
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Length :
27.9mm
1
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Width :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
3.56mm
Black
Contact Resistance :
30mOhm
Published :
Datasheets
PZC11SGAN
Sullins Connector Solutions PZC11SGAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic, Polyester 11-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height