PWS2102680KJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWS2102680KJ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
1000V, 0.068UF, 10 PERCENT, AXIA
Stock
198
In Stock :
198
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Series :
PWS
Lead Style :
Straight
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
0.315" Dia x 0.748" L (8.00mm x 19.00mm)
Voltage Rating - AC :
400V
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Brand :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Termination :
PC Pins
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.068 μF
Lead Diameter :
0.8 mm
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
High Current and Frequency Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package :
Bulk
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Product :
Snubber Film Capacitors
Termination Style :
Axial
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Diameter :
15 mm
Lead Spacing :
Product Type :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
32 mm
Number of Pins :
2 Pin
Package / Case :
Ratings :
Datasheets
PWS2102680KJ
Introducing Film Capacitors Nichicon PWS2102680KJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:High Current and Frequency Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Axial, PWS2102680KJ pinout, PWS2102680KJ datasheet PDF, PWS2102680KJ amp .Beyond Film Capacitors Nichicon PWS2102680KJ ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PWS2102680KJ
PWS 0.068 μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized