PWS2102150KG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWS2102150KG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Rectangular Box
Datasheet
Download
Description
1000V, 0.015UF, 10 PERCENT, AXIA
Stock
276
In Stock :
276
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
Axial
Features :
Number of Pins :
2 Pin
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Capacitance :
0.015 µF
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Product Status :
Active
Brand :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
RoHS :
Details
Ratings :
Length :
27 mm
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
Package :
Bulk
Product Type :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Series :
PWS
Voltage Rating - AC :
400V
Diameter :
8.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Lead Diameter :
0.8 mm
Product :
Snubber Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Rectangular Box
Type :
High Current and Frequency Capacitor
Termination :
Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Style :
Straight
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
PWS2102150KG
Introducing Film Capacitors Nichicon PWS2102150KG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Rectangular Box, Type:High Current and Frequency Capacitor, Mounting Type:Chassis Mount, PWS2102150KG pinout, PWS2102150KG datasheet PDF, PWS2102150KG amp .Beyond Film Capacitors Nichicon PWS2102150KG ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PWS2102150KG
PWS 0.015 μF Film Capacitor ±10% Rectangular Box Screw Terminals Polypropylene (PP), Metallized