PTC34SAGN
Mfr.Part #
PTC34SAGN
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
86.4mm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Number of Positions :
34
Width :
2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PTC34SAGN
Sullins Connector Solutions PTC34SAGN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Thermoplastic, Polyester 34-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height