PTC20SFAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTC20SFAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Style :
Board to Board or Cable
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Length :
50.8mm
Number Of PCB Rows :
1
Height :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Published :
Connector Type :
Header
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Plastic
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Shape :
Square
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Number of Conductors :
ONE
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
20
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Free :
Contains Lead
Number of Rows :
1
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Reference Standard :
UL, CSA
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
3A
Pbfree Code :
No
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Width :
2.54mm
Datasheets
PTC20SFAN
Sullins Connector Solutions PTC20SFAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Thermoplastic, Polyester 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height