PTC18SFAN
Mfr.Part #
PTC18SFAN
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Number of Positions :
18
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Length :
45.7mm
Height :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PTC18SFAN
Sullins Connector Solutions PTC18SFAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Thermoplastic, Polyester 18-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height