PTC10SFEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTC10SFEN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.938 23.83mm
Published :
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Black
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
Number of Rows :
1
Number of Positions :
10
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Gender :
Male
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Housing Material :
Plastic
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Number Of PCB Rows :
1
Length :
25.4mm
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Width :
2.54mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Height :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
3A
Shrouding :
Unshrouded
Datasheets
PTC10SFEN
Sullins Connector Solutions PTC10SFEN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Thermoplastic, Polyester 10-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height