PSU27030A
Mfr.Part #
PSU27030A
Description
CAP ALUM 270UF 330V QC TERM
Stock
895
In Stock :
895
Height :
111.125mm
Polarization :
Bi-Polar
Number of Pins :
Voltage - Rated AC :
330V
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
4.375 111.13mm
Lead Pitch :
22.352mm
Diameter :
52.375mm
Voltage - Rated DC :
330V
Size / Dimension :
2.063Dia 52.40mm
Capacitance :
270μF
Published :
2012
Tolerance :
0% +20%
Operating Temperature :
-40°C~65°C
Datasheets
PSU27030A
Cornell Dubilier Electronics PSU27030A
PSU 270μF Capacitor 0% +20% Bulk Chassis Mount 2.063Dia 52.40mm -40°C~65°C Bi-Polar 22.352mm Radial, Can - QC Terminals