PSU21615A
Mfr.Part #
PSU21615A
Description
CAP ALUM 216UF 125V QC TERM
Operating Temperature :
-40°C~65°C
Tolerance :
0% +20%
Polarity :
NON-POLARIZED
Voltage - Rated DC :
125V
Capacitance :
216μF
Diameter :
36.5mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
2.750 69.85mm
Lead Pitch :
12.7mm
Voltage - Rated AC :
110V
Size / Dimension :
1.438Dia 36.53mm
Height :
69.85mm
Datasheets
PSU21615A
Cornell Dubilier Electronics PSU21615A
PSU 216μF Capacitor 0% +20% Bulk Chassis Mount 1.438Dia 36.53mm -40°C~65°C Bi-Polar 12.7mm Radial, Can - QC Terminals