PSS1R5-48-3R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSS1R5-48-3R3
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.3W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Series :
PSS (1.5W)
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
SEATED HGT-NOM
Size / Dimension :
0.79Lx0.63W x 0.31 H 20.0mmx16.0mmx8.0mm
Applications :
ITE (Commercial)
Output Voltage :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
76V
JESD-30 Code :
R-XDMA-T6
Efficiency :
84%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Current - Output 1 :
400mA
Height :
7.874mm
Output Power :
1.5W
Package / Case :
6-DIP Module
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
6
Published :
Voltage - Input (Min) :
36V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
1.3W
Pbfree Code :
yes
Length :
20mm
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Input Voltage-Nom :
48V
Power Rating :
1.32W
Output Current :
400mA
Type :
Isolated Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
10
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating