PSS10-24-3R3
Mfr.Part #
PSS10-24-3R3
Package / Case
6-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
Product Category :
Input Voltage-Nom :
24V
Efficiency :
84%
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
11
Voltage - Input (Max) :
36V
Series :
PSS (10W)
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Min) :
18V
JESD-30 Code :
R-XDMA-T7
Package / Case :
6-DIP Module
Current - Output 1 :
2.5A
Height :
7.874mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
8.25W
Pbfree Code :
yes
Output Voltage :
3.3V
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Output Current :
2.5A
Depth :
22mm
Power (Watts) :
8W
Trim/Adjustable Output :
yes
Size / Dimension :
1.59Lx0.87W x 0.31 H 40.4mmx22.1mmx8.0mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
7
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
Output Power :
8.25W
Published :
Length :
40.5mm