PSS10-24-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSS10-24-12
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Power (Watts) :
12W
Package / Case :
6-DIP Module
Number of Outputs :
1
JESD-30 Code :
R-XDMA-T7
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
12V
Published :
Width :
22mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output 1 :
12V
Surface Mount :
No
Efficiency :
84%
Applications :
ITE (Commercial)
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Output (Max) :
1A
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Size / Dimension :
1.59Lx0.87W x 0.31 H 40.4mmx22.1mmx8.0mm
Voltage - Input (Max) :
36V
Length :
40.5mm
Number of Functions :
1
Series :
PSS (10W)
Trim/Adjustable Output :
yes
Input Voltage-Nom :
24V
Number of Terminations :
7
Type :
Isolated Module
Reach Compliance Code :
Compliant
Feature :
Remote On/Off, OCP
Voltage - Input (Min) :
18V
Height Seated (Max) :
8mm