PSS10-5-5/S
Mfr.Part #
PSS10-5-5/S
Package / Case
6-SMD Module
Description
DC DC CONVERTER 5V 8W
Product Category :
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output (Max) :
1.6A
Size / Dimension :
0.79Lx0.63W x 0.31 H 20.0mmx16.0mmx8.0mm
Series :
PSS (10W)
Voltage - Input (Max) :
9V
Efficiency :
84%
Package / Case :
6-SMD Module
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating
Power (Watts) :
8W