PSP400JB-750R
Mfr.Part #
PSP400JB-750R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 750 OHM 5% 4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
750Ohm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
4W
Rated Power Dissipation (P) :
4W
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Series :
PSP
Lead Diameter :
0.8 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
33mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
-400400 ppm/°C
Size / Dimension :
0.252 Squarex0.787L 6.40mmx20.00mm
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
25 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PSP400JB-750R
YAGEO PSP400JB-750R
FIXED RESISTOR, 750Ohm, Wirewound,