PSP400JB-240R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSP400JB-240R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 5% 4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
400 ppm/°C
Max Power Dissipation :
4W
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.252 Squarex0.787L 6.40mmx20.00mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
240Ohm
Series :
PSP
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PSP400JB-240R
YAGEO PSP400JB-240R
240Ohm, Wirewound,