PSM900JB-27R
Mfr.Part #
PSM900JB-27R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Radial
Description
RES 27 OHM 5% 9W RADIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
-400400 ppm/°C
Size / Dimension :
1.496Lx0.354W 38.00mmx9.00mm
Resistance :
27Ohm
Lead Diameter :
0.8 mm
Height Seated (Max) :
0.409 10.40mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
9W
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Composition :
Wirewound
Construction :
Flameproof
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Packaging :
Bulk
Height :
10.3886mm
Max Power Dissipation :
9W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PSM
Number of Terminations :
2
Datasheets
PSM900JB-27R
YAGEO PSM900JB-27R
FIXED RESISTOR, 27Ohm, Wirewound,