PSM900JB-250R
Mfr.Part #
PSM900JB-250R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Radial
Description
RES 250 OHM 5% 9W RADIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
10.3886mm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Height Seated (Max) :
0.409 10.40mm
Resistance :
250Ohm
Tolerance :
±5%
Series :
PSM
Size / Dimension :
1.496Lx0.354W 38.00mmx9.00mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Max Power Dissipation :
9W
Datasheets
PSM900JB-250R
YAGEO PSM900JB-250R
250Ohm, Wirewound,