PS1-01-48-G
Mfr.Part #
PS1-01-48-G
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Current - Output (Max) :
12.5A
Width :
88.9mm
Voltage - Input :
85V~264VAC
Size / Dimension :
7.95Lx3.50W x 1.86 H 201.9mmx89.9mmx47.3mm
Max Power Dissipation :
600W
Operating Temperature :
-20°C~65°C With Derating
Length :
201.93mm
Max Operating Temperature :
65°C
Voltage - Isolation :
4.242kV
Min Operating Temperature :
-20°C
Applications :
ITE (Commercial)
Height :
47.244mm
Max Output Current :
12.5A
Power (Watts) :
600W
Voltage - Output 1 :
48V
Datasheets
PS1-01-48-G
Vicor PS1-01-48-G
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD