PS1-01-12-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS1-01-12-G
Manufacturer
Vicor
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Input :
85V~264VAC
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation :
4.242kV
Current - Output (Max) :
50A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
50A
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-20°C~65°C With Derating
Approval Agency :
CE
Height :
47.244mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Series :
PFC MicroS™
Type :
Enclosed
Number of Outputs :
1
Width :
88.9mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Length :
201.93mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Output 1 :
12V
Max Operating Temperature :
65°C
Size / Dimension :
7.95Lx3.50W x 1.86 H 201.9mmx89.9mmx47.3mm
Max Power Dissipation :
600W
Power (Watts) :
600W
Datasheets
PS1-01-12-G
Vicor PS1-01-12-G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD