PS-26PE-D4T1-LP3
Mfr.Part #
PS-26PE-D4T1-LP3
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Pins :
26
Feature :
Mounting Flange
Datasheets
PS-26PE-D4T1-LP3
PS Series 2-Row Header Solder Bulk Through Hole Gold 26-Position Board to Cable/Wire
PS-26PE-D4T1-LP3 Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the PS Series of products.The device is equipped with 26 pins.Its Mounting Flange feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.