PS-20PE-D4LT1-M1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-20PE-D4LT1-M1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Color :
Black
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Number of Positions :
20
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Cable/Wire
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch :
2.54mm
Connector Type :
Header
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Number of Pins :
20
Series :
PS
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Datasheets
PS-20PE-D4LT1-M1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
PS-20PE-D4LT1-M1E Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the PS Series.Devices with 20 pins are available.In many ways, its Keying Slot, Mounting Flange feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.