PS-26PE-D4LT1-PN1
Mfr.Part #
PS-26PE-D4LT1-PN1
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Black
Factory Lead Time :
14 Weeks
Square
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
2.54mm
Through Hole
Insulation Height :
0.260 6.60mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
PS-26PE-D4LT1-PN1
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 26-Position Board to Cable/Wire 0.260 6.60mm Height