PS-26PE-D4LT1-M1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-26PE-D4LT1-M1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch :
2.54mm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Pins :
26
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Series :
PS
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Number of Positions :
26
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Style :
Board to Cable/Wire
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Number of Rows :
2
Datasheets
PS-26PE-D4LT1-M1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 26-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
PS-26PE-D4LT1-M1E Overview
The product is packaged in Header.This device is mounted in the Through Hole, Right Angle position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the PS Series.A total of 26 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Keying Slot, Mounting Flange feature.Part Through Hole is mounted to the part.