PS-20PE-D4T1-SM1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-20PE-D4T1-SM1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
20
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Number of Pins :
20
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
14 Weeks
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Published :
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Number of Rows :
2
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Series :
PS
Termination :
Solder
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Datasheets
PS-20PE-D4T1-SM1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height
PS-20PE-D4T1-SM1E Overview
You get it in Header packaging.Mounting type Through Hole is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the PS Series.A 20 pin is located on the device.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Keying Slot, Mounting Flange feature.There's a Through Hole mount on the part.