PS-20PE-D4T1-M1E
Mfr.Part #
PS-20PE-D4T1-M1E
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions :
20
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type :
Male Pin
Number of Pins :
20
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Pitch :
2.54mm
Series :
PS
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Black
RoHS Compliant
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Post :
Tin
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Termination :
Solder
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Published :
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Datasheets
PS-20PE-D4T1-M1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height
PS-20PE-D4T1-M1E Overview
The packaging contains Header.There is a Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number PS belongs to the PS Series.A 20 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Keying Slot, Mounting Flange feature.There is a Through Hole mount on the part.