PRPC030SBAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC030SBAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
UL94 V-0
Terminal Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number Of PCB Rows :
1
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
30
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Rows :
1
Contact Resistance :
20mOhm
Body Length or Diameter :
3 inch
UL
Body Breadth :
0.098 inch
Datasheets
PRPC030SBAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC030SBAN-M71RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 30-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height