PRPC027SGAN-M71RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC027SGAN-M71RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 27POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
Square
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Connector Type :
Header, Breakaway
Style :
Board to Board or Cable
Reliability :
COMMERCIAL
Terminal Pitch :
2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Color :
Black
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Body Breadth :
0.098 inch
Number of Positions :
27
Reference Standard :
UL
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Body Length or Diameter :
2.7 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mount :
Through Hole
Published :
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Brass
Number Of PCB Rows :
1
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PRPC027SGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC027SGAN-M71RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 27-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height