PRPC011SACN-RC
Mfr.Part #
PRPC011SACN-RC
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Terminal Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.648 16.47mm
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Length - Termination :
0.32 inch
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
11
Datasheets
PRPC011SACN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC011SACN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height