PRG.M1.0GL.LC65G
Mfr.Part #
PRG.M1.0GL.LC65G
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Shell Size - Insert :
M10
Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Color :
Gray
Number of Positions :
10
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Datasheets
PRG.M1.0GL.LC65G
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M1.0GL.LC65G Overview
PRG.M1.0GL.LC65G Features
1P series
PRG.M1.0GL.LC65G Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M1.0GL.LC65G Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER