PRG.M0.2GL.LC52GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRG.M0.2GL.LC52GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
10A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Color :
Gray
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Mount :
Free Hanging
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Orientation :
G
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
2
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Ratings :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Series :
1P
Shell Size - Insert :
M02
Datasheets
PRG.M0.2GL.LC52GZ
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.2GL.LC52GZ Overview
PRG.M0.2GL.LC52GZ Features
1P series
PRG.M0.2GL.LC52GZ Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.2GL.LC52GZ Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER