PRG.M0.2GL.LC39R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRG.M0.2GL.LC39R
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Termination :
Solder Cup
Orientation :
G
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Color :
Gray, Red
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Series :
1P
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
IP50
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Current Rating :
10A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Shell Size - Insert :
M02
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
2
Feature :
Backshell
Datasheets
PRG.M0.2GL.LC39R
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.2GL.LC39R Overview
PRG.M0.2GL.LC39R Features
1P series
PRG.M0.2GL.LC39R Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.2GL.LC39R Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER