PRG.M1.0GL.LC52A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRG.M1.0GL.LC52A
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
M10
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
10
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
G
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Pbfree Code :
yes
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Blue, Gray
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Series :
1P
Current Rating :
3A
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Datasheets
PRG.M1.0GL.LC52A
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M1.0GL.LC52A Overview
PRG.M1.0GL.LC52A Features
1P series
PRG.M1.0GL.LC52A Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M1.0GL.LC52A Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER