PRG.M0.8GL.LC52N
Mfr.Part #
PRG.M0.8GL.LC52N
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Current Rating :
5A
Number of Positions :
8
Shell Size - Insert :
M08
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Color :
Black, Gray
Datasheets
PRG.M0.8GL.LC52N
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.8GL.LC52N Overview
PRG.M0.8GL.LC52N Features
1P series
PRG.M0.8GL.LC52N Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.8GL.LC52N Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER