PRG.M0.8GL.LC39GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRG.M0.8GL.LC39GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
M08
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Color :
Gray
Orientation :
G
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Ratings :
IP50
Current Rating :
5A
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
8
Series :
1P
Datasheets
PRG.M0.8GL.LC39GZ
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.8GL.LC39GZ Overview
PRG.M0.8GL.LC39GZ Features
1P series
PRG.M0.8GL.LC39GZ Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.8GL.LC39GZ Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER