PRG.M0.6NL.LC39N
Mfr.Part #
PRG.M0.6NL.LC39N
Color :
Black
IP50
Contact Gender :
FEMALE
Polyetheretherketone (PEEK)
Pbfree Code :
yes
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Current Rating :
6A
Datasheets
PRG.M0.6NL.LC39N
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.6NL.LC39N Overview
PRG.M0.6NL.LC39N Features
1P series
PRG.M0.6NL.LC39N Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.6NL.LC39N Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER