PRG.M0.6GL.LC52J
Mfr.Part #
PRG.M0.6GL.LC52J
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Shell Size - Insert :
M06
Number of Positions :
6
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Current Rating :
6A
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Color :
Gray, Yellow
Datasheets
PRG.M0.6GL.LC52J
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.6GL.LC52J Overview
PRG.M0.6GL.LC52J Features
1P series
PRG.M0.6GL.LC52J Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.6GL.LC52J Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER